Sociodemografická studie

Vlna zájmu odborníků a široké veřejnosti o fenomén panelových sídlišť, zdá se, překonala předcházející období paušálních odsudků sídlišť jako cizorodých prvků měst, míst nekvalitního bydlení a potenciálních sociálních problémů. Současná realita a její lepší pochopení vedou již ke střízlivějším hodnocením rozlišujícím sídliště na více či méně zdařilá podle různých pohledů, kterými se na ně nahlíží.

Kvalitami sídliště Ďáblice se zabývá nejedna publikace posledních let, ať už jde o monografie z projektu Paneláci nebo příspěvky v periodicích jako jsou Zprávy památkové péče. Vyzdvihováno je urbanistické řešení, zdařilé prvky architektury, klidné obytné prostředí spojené s okolní krajinou nebo umělecká díla nacházející se na daném území. Známý je také příběh výstavby sídliště. Naproti tomu poměrně málo se můžeme dozvědět o samotných obyvatelích sídliště, kteří jsou součástí tohoto příběhu.

A byli to právě oni, kdo inicioval vznik této publikace, která se pokouší čtenářům zprostředkovat v číslech hlubší poznání sociodemografické reality sídliště a jejího vývoje v čase a v kontextu města Prahy.

Obyvatelstvo sídliště není statickým elementem, naopak vyznačuje se silnou dynamikou změn. Zachycení proměn obyvatelstva malého území bývá vždy složitější jak z hlediska dostupnosti údajů, tak jejich správné interpretace kvůli potřebě lépe pochopit lokální souvislosti. Autoři studie by proto chtěli poděkovat zástupcům spolku Krásné Kobylisy a zástupcům bytových domů na sídlišti za možnost lépe pochopit místní podmínky a rovněž Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy za možnost využít údaje z lokálního sociologického šetření.

Studie je svým pojetím určena širší odborné veřejnosti. Má sloužit nejen všem zájemcům o poznání sociální vrstvy sídliště, ale hlavně jako podklad pro všechny aktéry, kteří se podílejí na rozvoji území sídliště Ďáblice od místních iniciativ, zástupců bytových domů až po zástupce orgánů samosprávy a státní správy.

Šíři okruhu potenciálních uživatelů je proto přizpůsobena také forma studie. Autoři usilovali o maximální informativnost textu, čemuž odpovídá jak rozsah zpracovávaných témat, tak formální stránka odborného jazyka a grafická forma prezentace výsledků.

Za autorský kolektiv RNDr. Tomáš Fiala, CSc.