Proběhla procházka a happening na sídlišti Ďáblice. Děkujeme všem, co dorazili

Probíhající babí léto na Ládví zpestřila v sobotu 21. září další z akcí pro veřejnost organizovaná spolkem Krásné Kobylisy. V tomto případě zaměřená na interiérové výtvarné umění situované ve vestibulech bytových domů. Událost pořádaná pod záštitou místostarosty Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáše Hřebíka byla pojata formou vycházky po sídlišti Ďáblice s odborným komentářem z úst sochaře Pavla Karouse, ve kterém vedle robustní, avšak poutavě pojaté „tvrdě faktografické“ stránky nechyběly ani nejrůznější zajímavosti.

Samotné vycházce těsně předcházel informativní happening se srazem před okrskovým centrem v Tanvaldské ulici, kde se sešly desítky zájemců, včetně politických reprezentantů. Místo srazu bylo příznačné, neboť právě ve spojitosti se zdejším obchodním komplexem se nejčastěji skloňují nechvalné záměry společnosti CPI. Představitelé spolku Krásné Kobylisy při této příležitosti seznámili návštěvníky s dosavadním vývojem v oblastech demoličního a územního řízení. Je nesporné, že nynější situace, která díky systematickým snahám místních obyvatel nabrala poměrně nadějného vývoje, zasluhuje o to větší pozornost. Zástupci Krásných Kobylis připomněli, že ta bude zejména během nadcházejícího měsíce výrazně potřeba.

Procházka mapující umělecká díla v přízemních vestibulech vybraných bytových domů na sídlišti Ďáblice začala ve východní části Chabařovické ulice. Chtělo by se říci, že hned úvodem jsme měli možnost detailní prohlídky té nejhezčí grafiky, která se v interiérech ládevských bytových domů vůbec vyskytuje. Původní umělecké prvky v duchu majestátních celostěnových mozaik, kterými se zdejší bytový dům může pyšnit, se díky uváženému přístupu domovní správy dočkaly postupem vývoje času velmi citlivé renovace a zachovaly si dodnes esteticky velice působivý dojem. Nebylo možné si přitom nepovšimnout, že každý vchod v domě vybaveném zdobením oplýval individuální grafikou. Jak Pavel Karous připomněl, živnou půdou pro realizaci tehdy velmi kvalitních výtvarných děl v dobovém veřejném stavebnictví představoval „čtyřprocentní zákon“ (později zrušený v roce 1992), jehož požadavkem bylo alokovat 4 procenta stavebního rozpočtu na výtvarné prvky.

Autorstvím uměleckých děl v bytových domech byli napříč sídlištěm pověřeni různí výtvarníci. V rámci procházky jsme dále zavítali do bytových domů v ulici Tanvaldské, Taussigově (včetně věžáku), Burešově, Hlaváčově, Hrubého, Kurkově, Kyselově a Štíbrově. Různé styly výtvarných prvků si v některých případech zachovaly svůj původní ráz a víceméně kompletní podobu, jinde (například v BD v ulici Střekovská) se dnes nacházejí spíše pozůstatky původních zdobných celků.

Na přiložených fotkách můžete posoudit, které výtvarné prvky se nejvíce líbí vám. Které další kouty sídliště byste s Krásnými Kobylisy rádi poodhalili příště?

Článek napsal Vladimír Kebza.

Během vycházky se také vyhlásila hlasovací soutěž o nejlepší umělecké dílo. Každý účastník mohl hlasovat pro konkrétní bytový dům na škále od 1 do 5. Body se pak sečetly a tady jsou výsledky:

1. místo – 93 bodů

Chabařovická

Autor: Valdemar Sokol

Typ: abstraktní mozaiky

2. místo – 77 bodů

Hlaváčova

Autor: Vlastimil Květenský

Typ: keramické reliéfy

Štíbrova

Autor: Michal Hess

Typ: planety sluneční soustavy z keramiky

3. místo – 73 bodů

Burešova

Autor: Alfred Habermann pod vedením Františka Trmače

Typ: ocelová plastika s rostlinným motivem na pozadí rytmizovaného dřevěného reliéfu

4. místo – 72 bodů

Taussigova (věžák)

Autor: Zdeněk Šputa

Typ: reliéf z tombaku symbolizující noc a den

5. místo – 68 bodů

Tanvaldská

Autor: Helena Samohelová, Marcela Vajceová a Jaroslava Drahotská-Oehmová

Typ: Keramické stěny

6. místo – 65 bodů

Taussigova

Autor: Otto Sukup

Typ: dřevěné reliéfy

Kurkova

Autor: Vilém Veselý

Typ: tombakové reliéfy (tepaný plech)

7. místo – 51 bodů

Kyselova

Autor: Jan Hána

Typ: čtyři roční doby z bronzu

8. místo – 44 bodů

Hrubého

Autor: Aleš Novák

Typ: beton, Poselství o naději

9. místo – 39 bodů

Střekovská

Autor: Jan Rafael Michálek

Typ: dřevěné reliéfy